+38 (04744) 3-43-82
Меню

Управління елеватором з навчальної аудиторії.

Олег Бевза  ТОВ «ЮГОВ-ПРОЕКТ»
Олег Бевза ТОВ «ЮГОВ-ПРОЕКТ»

Кількість працівників  елеватора  залежить від рівня автоматизації. Через «людський фактор» трапляється  переважна більшість збоїв у роботі зернопереробного підприємства.  Саме автоматизація процесів на підприємстві знижує його вплив, та підвищує надійність роботи. На сучасному елеваторі застосовуються найсучасніші приводи управління та датчики контролю: мотор-редуктори, електричні сервоприводи, пневматичні клапани, пневматичні циліндри, частотні перетворювачі, пристрої плавного пуску, мембранні датчики, ротаційні датчики рівню зерна, індуктивні датчики, мікрохвильові індикатори рівня зерна, термопари, термоперетворювачі опору та ін.  Використати увесь потенціал цього обладнання неможливо без використання мікропроцесорної техніки.

До участі в тендері автоматизації елеватора на базі олієпресового заводу с. Громада Любарського району Житомирської області були запрошені представники ТОВ «ЮГОВ-ПРОЕКТ» та  “KMZ industries”. Представником замовника був викладач кафедри Ткаченко Геннадій. Позитивна історія попередніх проектів автоматизації була основною причиною  у прийнятті рішення на користь  ТОВ «ЮГОВ-ПРОЕКТ. Відділ автоматизації “KMZ industries” створений не так давно, тому станом на початок 2018р був неспроможний продемонструвати історію проектів поряд з олієпресовим заводом. Позитивне враження від компанії  ТОВ «ЮГОВ-ПРОЕКТ склалося задовго до початку роботи на об’єкті. Дмитро Кушнір та його батько «Сільвестрович» дуже відповідально поставилися до питання автоматизації зерносушарки ДСП-32*2М : (пат. 139774 ) останній навіть відвідав кафедру технології зберігання і переробки зерна  для консультацій з її розробником Геннадієм Ткаченком. Кількість та якість встановлених датчиків перевершила всі сподівання. Монтування їх відбувалося під керівництвом Олега Бевзи настільки блискавично, що за час між телефонним дзвінком  та переміщенням по території елеватора (15-20хв) для вказання точного місця розташування «пальцем» декілька датчиків були вже змонтовані і їх  доводилося переробляти.  Декілька тижнів пуско-налагоджувальних робіт на елеваторі перебував ведучий програміст Сергій Вікторович.  Його руками алгоритм автоматизації  був скоректований відповідно до вимог працівників елеватору. На прохання Геннадія Ткаченка програмний код був змінений для можливості роботи без логічно-програмованого   контролера – в режимі емуляції на персональному комп’ютері.  Таким чином студенти можуть навчитися  керувати елеватором не завдавши шкоди реальному підприємству.

 Мінімальні вимоги програми в режимі емуляції контролера – процесор типу intel i5 та 8 ГБ оперативної пам’яті. З цією метою було закуплено за помірні кошти (1500-2000 грн) бувші у вжитку сервери Hewlett-Packard ML350 G5 з двома чотириядерними процесорами Intel Xeon та 16Гб  оперативної пам’яті з можливістю збільшення до 64 Гб.  Зручна робота емулятора (близько 50 Гб)  можлива лише на швидкій дисковій системі. Були проведені тести з різними комбінаціями по 3-6 дисків SATA та SAS що були змонтовані в  RAID0, RAID5. Швидкість зчитування та запису була в межах 200-350 МБ/с, тому було вирішено купити SSD диск. Найдешевший варіант – безкорпусний  SSD  128GB (350 грн). Година роботи напилком для їх розміщення у фірмових карманах НР – швидкість читання-запису «самотнього» вінчестеру 500-550 МБ/с. За необхідності можливо встановити дискретну відеокарту  розпилявши один з роз’ємів РСІ-еxpress 8x на материнській платі, або використавши  РСІ-еxpress 1x raiser. USB sound card (70 грн) додає «голосу» цьому монстру зі звалища. Невирішеною проблемою залишається досить повільний перший запуск (продування пилу, визначення конфігурації встановленого «заліза»).

Викладачі кафедри технології зберігання і переробки зерна щиро вдячні інженеру-програмісту  ТОВ «ЮГОВ-ПРОЕКТ» Сергію Вікторовичу за допомогу у практичній підготовці студентів за останнім словом техніки.

Геннадій Ткаченко, викладач